WSPOMNIENIA

Erasmus + konkurs 2019

Akcja 1 w sektorze: Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Projekt: „Staż zagraniczny – lepszy start w dorosłe życie”

realizowany przez Zespół Szkół Nr 2 im. B. Głowackiego w Krasnymstawie

1. Projekt dedykowany był dla zawodów:
  • technik informatyk,
  • technik elektryk,
  • technik hotelarstwa.
  1. Główną częścią projektu była 4 tygodniowa mobilność w formie stażu zagranicznego. Docelowym miejscem pobytu młodzieży była Bolonia.
  2. Uczniowie zakwalifikowani już od czerwca 2021r. uczestniczyli w zajęciach przygotowujących do wyjazdu i przebywania we Włoszech, które uwzględniały trudności i możliwości komunikacyjne i różnice społeczno-kulturowe. Młodzież uczyła się podstaw języka włoskiego i rozwijała umiejętność posługiwania się językiem angielskim w środowisku pracy. W czasie przygotowań uczniowie mieli możliwość zaprezentowania się partnerowi włoskiemu uczestnicząc w wideokonferencjach.
  3. Kwota projektu w przeliczeniu na złotówki to 225556 zł.
  4. Młodzież otrzymała wsparcie finansowe w formie kieszonkowego ok. 400 euro.
  5. Uczestnicy projektu zakwaterowani byli w  DoveVivo Campus Bologna Mover, leżącym w spokojnej dzielnicy, blisko zabytkowego centrum miasta, w sąsiedztwie parku i centrum handlowego. Podczas pobytu młodzież miała okazję zdobyć doświadczenie zawodowe w kierunkach w jakich się kształci. W wolnym od pracy czasie uczniowie poznawali kulturę, zwyczaje Włochów  i przede wszystkim zabytki Bolonii: cudowne i duże historyczne centrum, najstarszy europejski uniwersytet, przepiękne gmachy publiczne, kamienice z portykami i kościoły, zabytkowe pomniki, fontanny oraz tętniące życiem miejskie place, gdzie wypoczywają mieszkańcy i turyści, sanktuarium Madonna  di San Luca, Polski Cmentarz Wojenny, a także monumentalny cmentarz Certosa. Organizowane były wyjazdy do jednych z najsłynniejszych i najpiękniejszych włoskich miast Wenecji, Rimini i Florencji.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i filmików.

Relację przygotowali: J. Ostrowska i M. Jurkowski